?

Log in

No account? Create an account
Previous Entry Share Next Entry
11.10.11. - Ретроспектива. |11.10.11. - Retrospective
johnknot1992
 Був цього четверга у Київі. Очікував побачити масові протести прихильників Тимошенко повсюди, войовничі графіті, іншу агітацію. Проте не зовсім так все було.
Можливо мені просто пощастило оминути все це, але бачив лише одне графіті (таке жалюгідне, що навіть сенсу не пригадаєш, окрім зв’язку з Тимошенко) та ще біля Національного Авіаційного Університету знайшлася напіввідірвана наклейка з фото Тимошенко, погано намальованими зламаними гратами (вибачайте за помилку, у мене не має на клавіатурі Грети (вона ж «г» з гачком)  та написом «Свободу Україні!». На фото Україна Володимирівна, як її треба тепер мабуть називати, дивилася у нікуди схвильованими очима.   
Щось цього (чи минулого – залежить від того чи є для вас неділя початком тижня) тижня не було чутно нічого значного про Тимошенко, вам не здається? Де той ажіотаж подівся?
На мою думку – це затишшя перед штормом, який накотить на нас зненацька з екранів телевізорів та шпальт газет вже скоро. Можливо хвиля захлинеться (я навіть на це сподіваюся, бо вже набридло, чесно кажучи) так і не розпочавшись, проте все ж таки слід (знову ж таки – на мою думку) пригадати що було тиждень назад про всяк випадок, а заодно подивитись, чи належним чином вони були висвітлені деінде. Адже деякі новини – як учорашній суп, розігрітими смакують краще ніж щойно приготовані. Отож, розпочнемо аналітичну трапезу.
11-го жовтня я як завжди вирішив подивитись «Вікна» на СТБ які, того разу, мене здивували.
Здивували тим, що огляд реакції міжнародної спільноти на вирок судді Кірєєва був наданий досить адекватний, з дотриманням (частково, та все ж таки) нейтралітету та висвітленням різних (або як у цій програмі зараз прийнято говорити – «ріжних») точок зору. Отже все було майже добре. Майже – тому що українська мова у редакції якась своя, у якій слово «вона» не
У сюжеті журналістів Ольги Головиної та Володимира Чекурди «Вона і світ. Іноземці невдоволені» спочатку констатували факт великої уваги міжнародної спільноти до події, продемонструвавши її двома фрагментами – з російських новин та ще звідкись (не зміг встановити точно) потім показала фрагменти інтерв’ю екс-президента України Віктора Ющенко (який перебував у Лондоні) російській службі ВВС, зрозуміло ж, на російській мові. Треба було бачити подив журналістки британської корпорації мовлення на те як Ющенко погодився з вердиктом, сказавши, що те, що зробила пані Тимошенко є дійсно зрадою національних інтересів. Було очевидно – зовсім не такого коментарю чекали від нього.

Здивована  журналістка ВВС слухає думки Ющенка. Кадр з "Вікон" телканалу СТБ.
Потім було зазначено, що Євроспілка висловила глибоке розчарування стосовно винесеного вердикту і заявила про перегляд стосунків з Україною. Далі можна було побачити пряму мову, а саме фрагмент виступу президента Єврокомісії  Жозе-Мануеля Барозу, який зазначив: «Нажаль ми стали свідками політично мотивованого лідера опозиції. Вирок у справі Тимошенко нас глибоко розчарував. Ми сподіваємося що апеляцію розглядатимуть винятково відповідно до юридичних норм». СТБ також зазначили, що деякі депутати запропонували скасувати візит президента Януковича до Брюсселю того ж тижня  та відмовитись від підписання з Україною умови про асоціативне членство і торгівлю.
Пропустивши «Нажаль» (unfortunately) яке було очевидно чути за перекалдом, СТБ також надали такий переклад коментарю «комісарки» (sic) ЄС Кетрін Ештон: «Євроспілка перегляне політику щодо України. Розгляд цих справ указує на те, як українська влада ставиться до європейських цінностей». Далі слідував коментар міністра закордонних справ України Костянтина Грищенко про те що для України важливіше рівність усіх перед законом.      

Розчарування Барозу помітно неозброєним оком. Кадр з "Вікон" телканалу СТБ.
Було також наведено коментар «здивованого» прем’єр-міністра Росії В.В.Путіна: (вибачте, російська мова, що поробиш) «Эти контракты подписаны в полном соответствии с законами России и законами Украины. И международными правилами, международными нормами». Також було зазначено – Росії важливіше знати, що не дивлячись на вирок, зобов’язання за контрактом будуть виконуватись.

Російський прем'єр, вочевидь, здивований. Кадр з "Вікон" телканалу СТБ.
Під заголовком «Рівняння на себе. Європа не указ» було надано також коментар прем’єр-міністра України Миколи Азарова: «нормально. [так, з цього і почали. І знову російська…] Ещё раз подчеркиваю – жизнь в стране определяется вот здесь, в стране, а не за её пределами. Уже, слава тебе Господи, закончились времена, когда мы оглядывались».
А далі під назвами (які інакше як граматичним свавіллям і не назвеш): «Він про вона. Крапки не поставлено» та «Навколо Вона. Допитливі Спудеї» (Навіть не шукайте слово «спудей» у словниках – на думку СТБ воно синонімічно слову «студент»…) були надані коментарі президентів України – нинішнього Віктора Януковича (який підкреслив неоднозначність вироку на зустрічі з президентом Словаччини Данилом Турком) та колишнього Леоніда Кучми (який свою думку з приводу виказав під час вручення іменних стипендій студентам Національного Аерокосмічного Університету у Харкові). Не має нічого дивного у тому, що коментар Кучми був довше за всі вищезазначені, адже він охарактеризував пані Тимошенко як «очень сильного политика с колоссальной энергией» та висловив думку що  треба дати усі «мыслимые и немыслимые возможности для защиты».  
Далі трохи розказали про мітингувальників, що вони підтримують Тимошенко, особливо зазначивши, що табір супротивникив Леді Ю саморозпустився.
В цілому, СТБ ще дуже далеко до ідеалу – наявні помилки, деякі коментарі, вочевидь, вирвані з контексту, інші суттєво скорочені монтажем (наприклад Януковича), вбивчі граматичні помилки та очевидна прихильність до Тимошенко, яка іноді очевидна у їх коментарях.
Але. Усі ці недоліки пішли на другий план, коли я для порівняння подивився опісля новини на російськомовній (україномовної, нажаль, у мене нема) версії телеканалу EuroNews, порівняно з якими СТБ виграє. Не очікував такого.
Поважна загальноєвропейська служба новин на цей раз висвітила, здається, замало точок зору, почавши з пари речень про думку Януковича. Хоча у них не було помилки з місцезнаходженням російського прем’єра – у той час я к СТБ сказало «у Москві», EuroNews все ж таки зазначило, що він був на той час у Пекіні. Те, що дали прямою мовою СТБ прозвучало у них у стислому викладі, а прямою мовою були наведені два коротких речення, що наводило на думку про те, що вони вирвані з контексту. Ці речення – «Я, правда, не очень понимаю за что её дали эти семь лет» и «Тимошенко ничего не подписывала. Контракты были подписаны на уровне хозяйствующих субъектов Газпромом и контрпартнером от Украины».

На цьому кадрі здивування В.В. Путіна видно навіть краще. Кадр з новин EuroNews.
Також європейська служба новин посилалась на голову ОБСЄ (навіть не назвавши його імені), думка якого дуже подібна до думки Грищенко та дало прямою мовою коментар  президента Європарламенту Єжи Бузека, який заявив, що сподівається, що Тимошенко не відправиться до в’язниці, а також сказав що хотів би послати Януковичу «сигнал» про те, що якщо апеляція можлива, вердикт має бути переглянуто. Досить дивним видається сенс такого сигналу, адже позиція президента з цього питання здається і так досить лояльною. Невже голова Європарламенту зовсім не цікавиться думкою інших. Втім, там також було сказано, що він запрошував Тимошенко до Брюсселю не дивлячись на підписку про невиїзд, тобто заохочував порушення законів України та вмішувався у внутрішні справи нашої країни, хоча EuroNews говорило про це не те що з осудженням, а навіть з прихильністю.
Далі вони розказали про протести стосовно Тимошенко, а більшу частину відеоряду репортажу займала штовханина біля Печерського суду між міліцією та страйкарями. Були показані інтерв’ю з деякими з них, де учасники акції заявляли про «політичні репресії» та готовність до «кровопролиття». Особливо мені сподобався «геніальний» коментар когось з прихильників: «13 мільйонів людей проголосували за Юлію Тимошенко і вони, можна сказать, (sic!) що тут. По всій Україні іде акція «Защити (sic!) Юлію Тимошенко»!». Яке значення мав цей коментар, з обмовками стосовно числа присутніх, для висвітлення події? Мабуть ми ніколи не дізнаймося відповіді на це питання, адже неможливо потрапити дол. Логіки редакції. До речі, цей коментар було залишено без перекладу на російську мову.
Особисто для мене апофеозом став показ акції сумнозвісної організації FEMEN.
Навіть СТБ які, зазвичай, у всій красі показують акції протесту FEMENенок (як вони себе самі називають) цього разу від такого утримались, а солідні Euro News спокійнісінько показали УСЕ – і оголені тіла і транспаранти з нецензурною лексикою. Про те це ще півбіди: «Были и такие выражения протеста» - сказав голос за кадром, наштовхуючи глядача, на думку що члени організації також за Тимошенко. Насправді ж навіть з їх транспарантів очевидно що вони протестують зовсім не проти вироку судді Кірєєва, а проти загалом українського політикуму, обох його сторон, «Ю» та «Я». Це підтверджується і офіційним блогом FEMEN’у (конкретно тут - http://femen.livejournal.com/174237.html), хоча за лінком іти раджу лише на свій страх та ризик і попереджаю одразу про непристойні фото та інвективну лексику.
Який можна зробити висновок з усього вищенаведеного?
Виявляється, наші ЗМІ можуть бути досить-таки обґрунтованими, посилатись на велику кількість різних джерел та висвітлювати події під різними ракурсами і майже професійно, АЛЕ, поки що, нажаль лише коли ЇМ це вигідно. З іншого боку, авторитетні закордонні  джерела іноді подають інформацію у такому вигляді, що розібратись у ній, не подивившись інші новини досить складно, а без допоміжних джерел інформації вона і взагалі вводить глядача в оману.
Отож куштуючи суп, приготований на політичній кухні нашої з вами країни (не важливо, розігрітий чи ні), не будемо забувати про існування котлет приготованих іншими ЗМІ, адже у непередбачуваному холодильнику колективної свідомості вони можуть зіпсуватися. Тільки повноцінне інформаційне харчування з декількох страв здатне забезпечити нормальне існування нашого суспільства, а дієта з одного, конкретного ЗМІ, яке може бути сьогодні приготоване добре, а завтра з просрочених інгредієнтів, не в змозі втамувати наш з вами інформаційний голод.
 
Short Summary in English:
A flashback to 11.10.11 with comparative analyses of information interpretation by Ukrainian TV channel’s STB program “Vikna” and EuroNews. Some metaphors used comparing retrospective information with warmed up soup and some information processes in general to food-related things.    

  • 1
Те, що у Путіна здивоване обличчя, може зовсім не означати, що він насправді здивований.
Щодо коментаря Кучми, мені аж не віриться, що він сказав щось на захист Тимошенко - ноги її нинішнього переслідування багато в чому ростуть із давнього і вже забутого конфлікта Кучми з Лазаренком.

Дякую за коментар. Вже той факт що він вдає здивування щось означає. Що ж до Кучми - мабуть тут СТБ трохи прожонглювало фактами...

johnknot1992, маю зазначити, що недивлячись на великий обсяг матеріалу, який ви проаналізували, читати ваш "кінцевий" продукт мені було цікаво!

Ще потрібно відмітити ваш "hook", який є присутнім у кожному пості, - Short Summary in English. Дуже корисна річь!

Дякую за коментар та на доброму слові. Радий що було цікаво. Мені теж здається що Short Summary in English - корисна річ, тому і вирішив що у блозі вона буде досить-таки доречним.

Як мені стало зрозумілим, то більшість фраз про ситуацію з Тимошенко було вирвано із контексту, показано під правильним кутом та ще й "приправлено" власними коментарями. У результаті чого маємо добре сформований імідж Тимошенко, яку несправедливо (за думкою телеканалів) осудили, обурення (чи "здивованість") усієї світової спільноти і образ "тирана та диктатора" Януковича.
Про об'єктивність, здається, зовсім забули. А щодо мови СТБ, то вона, напевно, ще більш "вдосконалилась" останніми роками.

Дивує те, що EuroNews формує такий імідж навіть більше ніж СТБ...
Про об'єктивність, на даному етапі можна лише мріяти, мені здається. Тут і з суб'єктивністю-то проблеми ще...

Взагалі для людини, яка розуміє справжній стан подій, суб'єктивне висвітлення новин завжди матиме хиби. Інша справа - вміння переконувати, але це річ дещо небезпечна, адже може зруйнувати світогляд суспільства.
До речі, сподобались Ваші висновки, уважності вам не позичати!

Дякую, стараюся.

Якраз це й не дивно, бо поглял Європейської спільноти на цю подію давно всім відомий, ок.

Але все ж таки подібна зразкова служба новин повинна підтримувати свій статус та максимально відповідати критеріям вільної та компетентної преси. Я б сказала, що таке висвітлювання подій не стільки навіть дивує, скільки розчаровує.

Дивлячись на все це починає здаватись що вільна преса - скоріше недосяжний ідеал, до якого треба тягнутись, аніж реальна річ хоча б десь. Сподіваймося на краще, що ж поробиш...

Тут десь пролунало в коментарях, що ЗМІ намагаються позиціонувати Януковича як диктатора, а Тимошенко допомагають створити гарний імідж. Я також спостерігала за цією темою на ТБ, і, як на мене, все досить-таки навпаки.

Ось Ви, друже johnknot1992, помітили якісь аргументи на користь загальнопідтриманої думки, що ця справа є політичною?? Чи Захід просто так, зважаючи на особисту симпатію до леді Ю вважає вирок суду несправедливим? А ще, я помітила, що чомусь на жодному з переглянутих мною телеканалів не було зазначено про інтереси правлячої верхівки у цій справі, а позиція захисту Тимошенко в підсумках тижня пролунала тільки на Інтері.

Далі. Ви зазначили що в матеріалах СТБ було декілька слів про пікетувальників. Чи достатньо була висвітлена ця тема? Адже останнім часом телеканали стабільно замовчують теми протестів.

Тож, як на мене, у справі Тимошенко телеканали були досить обережні у висновках, іноді навіть через край. І якщо об єктивність десь і "кульгала", то не в бік Тимошенко ( це стосується, звичайно, не всіх телеканалів, але більшості).

Річ у тім, forfeit_s, що телеканали усі мають абсолютно різні позиції з цього питання. Щодо СТБ, то вони досить-таки лояльні до пікетувальників і намагаються нічого не замовчувати. Хоча про гучність акцій не було сказано ні слово, я гадаю, вони тим самим хотіли зробити накраще і зробили, бо у репортажі EuroNews, наприклад, акції протесту виглядали якось погано. А ви особисто вірите у те що справа СУТО політична? На мою думку доказів цього замало...

В тім-то і справа, що ніхто не знає всієї правди. І скоріше за все, вже ніколи не дізнаємося. Але для того і є ЗМІ, щоб висвітлювати події з різних ракурсів, подавти глядачеві повну інформацію. І я вірю тільки фактам - а справи такі, що на телеканалах йде замовчування або пом якшування негативних дій влади.

  • 1